W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Prawda2.Info -> Wirtualna rzeczywistość - prawdziwe zbrodnie Unikalnych odsłon: 21511
Wirtualna rzeczywistość - prawdziwe zbrodnie
Rzeczywistość wirtualna już na stałe przeniknęła do świata polityki.
Terrorysta Zarkawi koordynujący porwania i zabójstwa w Iraku nie istnieje, tak jak nie istniała w Iraku broń chemiczna itp. To wymysł CIA, by przeprowadzić pacyfikację miast nie godzących się na okupację. Kłamstwo usprawiedliwiające porażkę wojny i siłowe rozwiązania w Iraku. Wymyślony Zarkawi to pretekst do samousprawiedliwienia ludobójstwa - dowodzą (anonimowo) znający rzeczywistość Bliskiego Wschodu byli funkcjonariusze CIA.
Zawodnik, za którego głowę Departament Stanu USA wyznaczył nagrodę 25mln dolarów najprawdopodobniej nigdy nie istniał a jedyny dowód jego doczesnej bytności to... stare zdjęcie. Poważnie podchodzące do sprawy FBI nigdy nie umieściło Zarkawiego na liście poszukiwanych [czytaj].
Coraz więcej wskazuje też na to, że "globalna, terrorystyczna siatka Al-Kaida" jest analogicznym mitem propagandowym. Warto polecić doskonały dokument BBC, w którym dokonuje się analizy tego zagadnienia [czytaj1] [czytaj2].
Cel kreowania tego typu bytów wirtualnych jest dość oczywisty. Warto w tym miejscu zacytować fragmenty Apelu z Faludży do Kofiego Anana i ONZ: My wiemy, ze żyjemy w świecie, w którym obowiązuje podwójna moralność. USA stworzyły sobie w Faludży nowy, mglisty cel: Abu Musab al-Zarkawi. Al-Zarkawi to nowa wymówka dla usprawiedliwienia zbrodniczych działań USA. Rok mija odkąd wymyślono tę wymówkę i za każdym razem, kiedy atakują domy, meczety i restauracje, zabijając kobiety i dzieci, mówią: "operacja przeciw Zarkawiemu zakończyła się powodzeniem". Nigdy nie powiedzą, że go zabili, bo on nie istnieje. Mieszkańcy Faludży zapewniają, że takiej osoby nie ma w mieście, prawdopodobnie nie ma jej nigdzie w Iraku. Wiele razy mieszkańcy Faludzy mówili, że jeśli ktoś zobaczy Zarkawiego, niech go zabije. Teraz wiemy, że to nic innego jak fantom, stworzony przez USA. Nasi przedstawiciele wielokrotnie potępiali porwania i morderstwa cywili. Nie mamy nic wspólnego z żadnym ugrupowaniem, działającym w sposób nieludzki. Wasza Ekscelencjo, wzywamy Pana i wszystkich światowych przywódców do wywarcia jak największego nacisku na administrację Busha, by skończył zbrodnie przeciw Faludży i wycofał wojsko z miasta. W naszym mieście było bardzo spokojnie, gdy na jakiś czas się z niego wycofali. Nie było tu żadnych niepokojów. Administracja cywilna działała bez zarzutu, pomimo ograniczonych możliwości. Nasz jedyny występek to ten, ze nie zaakceptowaliśmy okupacji. Mamy do tego prawo według Karty Narodów Zjednoczonych, według prawa międzynarodowego i wszystkich ludzkich norm.
Finał znamy - 300 tysięczne miasto zostało zrównane z ziemią a gros jego mieszkańców wymordowano używając do tego m. in. napalmu i broni chemicznej.
Tekst pochodzi ze strony www.dysydent.home.pl / 12 czerwca 2005Zbrodnie w Faludży

Już wiele miesięcy temu spotkałem się z opinią iż najgroźniejszy dziś (według mediów) terrorysta świata - Al Zarkawi jest prawdopodobnie jedynie wymysłem, stworzonym przez rząd USA na potrzeby ukazania personalnego wroga głupawej opini publicznej. W istocie nikt chyba nie wierzy by jeden człowiek był w stanie organizować cały iracki ruch oporu i kierować poczynaniami rządu USA. To tak jakby w czasie niemieckiej okupacji cała polska partyzantka miała być skupiona wokół jednego fanatyka - nic bardziej absurdalnego. Partyzantka organizuje się sama, a głównym motorem napędowym tego procesu nie jest fanatyzm, lecz zbrodnie okupanta. Tak było w Polsce ponad 60 lat temu, tak też jest dziś w Iraku. Nasi partyzanci nie byli fanatykami, jak i nie są nimi Irakijczycy - takie stwierdzenie nie jest nadużyciem, lecz nazwaniem sprawy po imieniu.

Oczywiście media i cała nasza władza twierdzą co innego. Otaczający nas zewsząd zalew propagandy i kłamstw nie pozwalają nam wyrobić sobie obiektywnego spojrzenia na problem napaści na Irak. Wręcz przeciwnie, skłania się nas do tego byśmy wierzyli, iż działania podejmowane przez Światowy Rząd idą w dobrym kierunku i że są moralne.
Ale czy może być moralnym coś, czego budowa opiera się na codziennych mordach, skrzętnie ukrywanych przed opinią publiczną? Albo, co gorsza, na mordowaniu tysięcy ludzi i zrzucaniu winy za to na kogoś innego? Czy może być moralne morderstwo pomnożone przez kilkaset tysięcy, ukryte za rzeką kłamstw i przeinaczeń? Nie może i nie jest - takie postępowanie to najgorsze skurwysyństwo, jakie można sobie wyobrazić.
Co gorsza, są to metody które stosuje, między innymi, NASZ RZĄD - obecny jak i zapewne kolejne. Wszyscy politycy, którzy znają prawdę o wydarzeniach politycznych na świecie (a trudno jej nie znać gdy jest się politykiem) i ukrywają ją przed opinią publiczną są WSPÓŁWINNI. Współwinni nie tylko ukrywania prawdy o zbrodniarzach, ale również współwinni samych zbrodni.

W tej sytuacji działania irackich partyzantów, są jak mordowanie hitlerowców przez żołnierzy AK. W każdym razie jedni nie zasługują na większe potępienie niż drudzy. Porównanie to wydaje się dość oczywiste, jednak czy słyszeliście kiedyś w mediach podobną opinię? Oczywiście, że nie. I nie usłyszycie - nasze media już dawno przestały nazywać walczących o niepodległość swego kraju Irakijczyków partyzantami. Zmieniło się to z dnia na dzień - mniej więcej w czasie gdy Bush ogłosił zakończenie wojny. Dziś są to już tylko terroryści, pod sztandarem Al Zarkawiego, Ala Kaidy, czy innego islamskiego czorta, mniej lub bardziej wirtualnego.
Kto przemianował partyzantów na terrorystów? Wolne media? Rzetelne dziennikarstwo? Wolne żarty.

Wystarczy zauważyć, że hitlerowska propaganda również nie nazywała polskich partyzantów żołnierzami, lecz bandytami - bezwzględnymi zwierzętami, których jedynym celem było sianie terroru. Podobnie jak dziś, wówczas też trwała napastnicza wojna, w której media miały określoną misję do spełnienia; uczynić Niemców bezmyślnym tłumem, który ślepo ufa swemu rządowi i posłusznie wykonuje jego polecenia. Nawet wbrew sumieniu, za cenę własnej zguby. Niemcy z lat 30-tych XX wieku wcale nie byli mniej bystrzy, ani gorzej wykształceni niż Amerykanie początku XXI wieku. Mimo to dali się zwieść socjotechniczym sztuczkom swoich władców. Dlaczego historia nie miałaby się powtórzyć? Wszystko jest na dobrej drodze.

Tym właśnie jest dziś m.in. misja pokojowa ONZ (stabilizacyjna - jakby ktoś nie wiedział), w której udział bierze Wojsko Polskie na polecenie prezydenta Kwaśniewskiego, z pełnym poparciem polskich mediów, rządu oraz, praktycznie całej, opozycji. Kimże są ci ludzie i jakimi kierują się pobudkami? Czyje interesy reprezentują? Trudno powiedzieć - ja w każdym razie nie jestem znajomym żadnego z nich.
Pretekstem do wojny było ludobójstwo przypieczętowane perfidnym kłamstwem pod tytułem 11 września. Dziś wydaje się, iż był to dopiero początek prawdziwej fali propagandy, którą Światowy Rząd pisze naszą historię. Czy mu się to udaje - sami wiecie najlepiej.

Komentarze na Forum...

Zobacz także:
- Eksterminacja ludności cywilnej w Faludży. Fotografie
- Masakra. Raport z oblężonej Faludży do ONZ
- GrazingSheep.com - Terroryzm - część ISix years after the intense fighting began in the Iraqi town of Fallujah between US forces and Sunni insurgents, there is a disturbingly large number of cases of birth defects in the town.

Fallujah is less than 40 miles (65km) from Baghdad, but it can still be dangerous to get to.
As a result, there has been no authoritative medical investigation, certainly by any Western team, into the allegations that the weapons used by the Americans are still causing serious problems.
The Iraqi government line is that there are only one or two extra cases of birth defects per year in Fallujah, compared with the national average.

'Daily cases'
But in the impressive new Fallujah General Hospital, built with American aid, we found a paediatric specialist, Dr Samira al-Ani, who told us that she saw two or three new cases every day.
Most of them, she said, exhibited cardiac problems.
When asked what the cause was, she said: "I am a doctor. I have to be scientific in my talk. I have nothing documented. But I can tell you that year by year, the number [is] increasing."
The specialist, like other medical staff at the hospital, seemed nervous about talking too openly about the problem.
They were well aware that what they said went against the government version, and we were told privately that the Iraqi authorities are anxious not to embarrass the Americans over the issue.
There are no official figures for the incidence of birth defects in Fallujah.
The US military authorities are absolutely correct when they say they are not aware of any official reports indicating an increase in birth defects in Fallujah - no official reports exist.

Mothers warned
But it is impossible, as a visitor, not to be struck by the terrible number of cases of birth defects there. We heard many times that officials in Fallujah had warned women that they should not have children.
We went to a clinic for the disabled, and were given details of dozens upon dozens of cases of children with serious birth defects.
One photograph I saw showed a newborn baby with three heads.
While we were at the clinic, people kept arriving with children who were suffering major problems - a little girl with only one arm, several children who were paralysed, and another girl with a spinal condition so bad I asked my cameraman not to film her.
At the clinic we were told that the worst problems were to be found in the neighbourhood of al-Julan, near the river.
This was the heart of the resistance to the Americans during the two major offensives of April and September 2004, and was hit constantly by bombs and shells.

River water
We went to a house where three children, all under six, were suffering from birth defects.
Two boys were partially paralysed, and their sister clearly had serious brain damage.
Like all the other parents we spoke to, their mother had no doubt that the American attacks were responsible.
Outside, a man who had heard we were there had brought his four-year-old daughter to show us. She had six fingers on each hand, and six toes on each foot.
She was also suffering from a number of other serious health problems. The father told us that the house where they still lived had been hit by an American shell during the fighting in 2004.
There may well be a link with drinking-water, especially in al-Julan.
After the fighting was over, the rubble from the town was bulldozed into the river bank, and most people in this area get their water from the river.
The true causes of the problem, and the question of the effects of the weapons the Americans used, can be resolved only by a proper independent inquiry by medical experts.
And until the security situation in and around Fallujah improves, it will be difficult to carry that out.

Tekst pochodzi ze strony news.bbc.co.uk / 4 marca 2010

CANCER-THE DEADLY LEGACY OF THE INVASION OF IRAQ

Cancer is spreading like wildfire in Iraq. Thousands of infants are being born with deformities. Doctors say they are struggling to cope with the rise of cancer and birth defects, especially in cities subjected to heavy American and British bombardment.

The cancer rate in the province of Babil, south of Baghdad has risen from 500 diagnosed cases in 2004 to 9,082 in 2009.

In Basra there were 1885 diagnosed cases of cancer in 2005. According to Dr. Jawad al Ali, director of the Oncology Center, the number increased to 2,302 in 2006 and 3,071 in 2007. Iraqi doctors say cancer cases increased after both the 1991 war and the 2003 invasion.
Abdulhaq Al-Ani, author of "Uranium in Iraq" told Al Jazeera English that the incubation period for depleted uranium is five to six years, which is consistent with the spike in cancer rates in 1996-1997 and 2008-2009. Pentagon used more than 300 tons of depleted uranium in 1991. In 2003, the United States used more than 1,000 tons.

Title: Cancer-The deadly legacy of the invasion of Iraq

Source: One World. New America Media, January 6, 2010

URL: newamericamedia.org
And aljazeera.net

Author: Jalal Ghazi, Student Researcher: Kristy Nelson Faculty Advisor: Julie Flohr Sonoma State University

mediafreedominternational.org


NATO LATEST INTENSE TERROR ATTACKS KILL 354 INNOCENT CIVILIANS

As I mentioned before, NATO has intensified its terror attacks, mainly because it has failed to defeat those who came in defence of Libya. Instead, NATO has decided to target women and children to show how powerful it is, and what its weapons are capable of. In NATO's latest intense terror attacks in Sirte, over 354 innocent women and children were murdered, no mercy, no condemnation, no regret, just blunt murder and no comment.

These cowardly attacks against innocent, defenceless, women and children is an attempt to spread terror and chaos in liberated towns, but Libyan people are not willing to give up being free and independent. Living through 6 months of terror bombings, tortures, gruesome murders, mass abductions and rapes, Libyans have still refused to surrender against Imperialists. This shows their patriotism to their religion, and their nation's independence.

ozyism.blogspot.com


Those Laboratory Mice Were Children
By Karlos Zurutuza

FALLUJAH, Iraq, Apr 13, 2012 (IPS) - At Fallujah hospital they cannot offer any statistics on children born with birth defects - there are just too many. Parents don´t want to talk. "Families bury their newborn babies after they die without telling anyone," says hospital spokesman Nadim al-Hadidi. "It´s all too shameful for them."

"We recorded 672 cases in January but we know there were many more," says Hadidi. He projects pictures on to a wall at his office: children born with no brain, no eyes, or with the intestines out of their body.

Facing a frozen image of a child born without limbs, Hadidi says parents´ feelings usually range between shame and guilt. "They think it´s their fault, that there´s something wrong with them. And it doesn´t help at all when some elder tells them it´s been `god´s punishment´."

The pictures are difficult to look at. And, those responsible for all this have closed their eyes.

"In 2004 the Americans tested all kinds of chemicals and explosive devices on us: thermobaric weapons, white phosphorous, depleted uranium...we have all been laboratory mice for them," says Hadidi, turning off the projector.

The months that followed the invasion of Iraq in 2003 saw persistent demonstrations against the occupation forces. But it wasn´t until 2004 when this city by the Euphrates river to the west of Baghdad saw its worst.

On Mar. 31 of that year, images of the dismembered bodies of four mercenaries from the U.S. group Blackwater hanging from a bridge circulated around the world. Al-Qaeda claimed the brutal action - and the local population paid the price for Operation Phantom Fury that followed. According to the Pentagon, this was the biggest urban battle since Hue (Vietnam, 1968).

The first crackdown came in April 2004 but the worst was in November of that year. Random house-to- house checks gave way to intense night bombings. The Americans said they used white phosphorus "to illuminate targets at night." But a group of Italian journalists soon gave documentary evidence that white phosphorus had been just another of the banned weapons used against civilians by the U.S. troops.

The total number of victims is still unknown. In fact, many of them are not born yet.

Abdulkadir Alrawi, a doctor at Fallujah hospital, is just back from examining an intriguing new case. "This girl was born with the Dandy Walker syndrome. Her brain is split in two and I doubt she´ll survive." As he speaks, the lights go off again in the whole hospital.

"We lack the most basic infrastructure, how do they want us to cope with an emergency like this?"

According to a study released by the Switzerland-based International Journal of Environmental Research and Public Health in July 2010, "the increases in cancer, leukaemia and infant mortality and perturbations of the normal human population birth sex ratio in Fallujah are significantly greater than those reported for the survivors of the A-Bombs at Hiroshima and Nagasaki in 1945."

Researchers found there had been a 38-fold increase in leukaemia (17-fold in the Japanese locations). Reputed analysts such as Noam Chomsky have labelled such conclusions as "immensely more embarrassing than the Wikileaks leaks on Afghanistan."

Samira Alaani, chief doctor at Fallujah hospital, took part in a study in close collaboration with the World Health Organisation. Several tests conducted in London point to unusually large amounts of uranium and mercury in the hair root of those affected. That could be the evidence linking the use of prohibited weapons to the extent of congenital problems in Fallujah.

Other than the white phosphorus, many point to depleted uranium (DU), a radioactive element which, according to military engineers, significantly increases the penetration capacity of shells. DU is believed to have a life of 4.5 billion years, and it has been labelled the "silent murderer that never stops killing." Several international organisations have called on NATO to investigate whether DU was also used during the Libyan war.

This month the Iraqi Health Ministry, in close collaboration with the WHO, will launch its first study ever on congenital malformations in the governorates of Baghdad, Anbar, Thi Qar, Suleimania, Diala and Basra.

Sandwiched between the borders of Iran and Kuwait, Basra sits above massive oil reserves. The population in this southernmost province has suffered fighting much more than any other region: from the war with Iran in the 1980s to the Gulf War in 1991 and the U.S.-led invasion in 2003.

A study by the University of Baghdad pointed out that cases of birth defects had increased tenfold in Basra two years before the invasion in 2003. The trend is still on the rise.

Basra Children's Hospital, specialising in paediatric oncology, opened in 2010. Funded with U.S. capital, this facility was initiated by former U.S. first lady Laura Bush. But like the hospital in Fallujah, this supposedly state-of-the-art facility lacks basic equipment.

"The X-ray machine spent over a year-and-a-half stored at Basra port due to an administrative dispute over who should pay port fees. Our children would die as they waited for radiotherapy treatment that did not come," says Laith Shakr Al-Sailhi, father of a sick boy and director of the Children's Cancer Association of Iraq.

"The waiting list for treatment in Baghdad is endless and time is never on the side of the patients," says Al- Sailhi from the barracks that host his NGO headquarters next to the hospital.

"Besides, these children's diseases also lead to economic ruin of their families. Those who can afford it pay up to 7,000 dollars in Syria or up to 12,000 dollars in Jordan for treatment. The cheapest option is Iran, with rates at an average of 5,000 dollars.

"Today, families are flocking to Tehran for their children to be treated. Many of them are sleeping in the streets because they can't afford to pay a hotel room." (END)

ipsnews.net
Powrót na stronę główną


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile